CCI CONSORTIUM
Haberler

 

-CCCI CONSORTIUM 2010 IPMA'da-

 

 

 

IPMA (Uluslararası Proje Yönetim Birliği) 24. Dünya Kongresi, Ulaştırma Bakanlığının ev sahipliğinde 1-3 Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılarak açış konuşmasını yaptığı ve Kuruluşumuzun stant açtığı Kongrede,  TCDD’nin hedefleri ve gerçekleştirmekte olduğu projelerle ilgili bildiriler sunuldu.

 

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: Türkiye'de Son 8 Yılda, 79 Yılda Gerçekleştirilen Proje Sayısından Fazla Yeni Proje Hayata Geçirildi

Kongrede konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de son 8 yılda 79 yılda gerçekleştirilen proje sayısından fazla yeni proje hayata geçirildiğini, ancak bunu yeterli görmediklerini söyledi.


Bakan Yıldırım,  21. Yüzyılın ilk çeyreğinin küresel krizin etkilerine rağmen, Türkiye'de yeni soluklu projelerin hayata geçtiği bir dönem olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

''Bugün ülkemiz, bilginin, yenilikçi fikirlerin, rekabetin hedeflere ulaşmada ne denli önemli olduğunun farkındadır. Türkiye son yıllarda herkese, her yerde, tam zamanında, hızlı, seçenekli, güvenli, konforlu, sürdürülebilir, erişilebilir, dünya ile entegre ulaşım ve haberleşme, bölünmüş yollar, Marmaray, Boğaz Tüp Geçişi gibi çok önemli projeleri birer birer hayata geçirmekteyiz. Marmaray Projesi sadece İstanbulumuzun toplu ulaşımına hizmet etmekle kalmayacak, Uzakdoğu'dan Batı Avrupa'ya, Asya ile Avrupa'ya medeniyetleri birbiriyle buluşturacak modern bir İpek Yolu projesi. Mühendislik açısından ilkleri barındıran dünya harikası bir proje. 2013'te hizmete girecek bu projeyle hem İstanbul toplu taşımada raylı sistemin payı yüzde 7'lerden yüzde 30'a çıkacak, hem de Uzakdoğu'dan Avrupa'ya raylı sistemle seyahat etme imkânını sağlayacağız. Yine Marmaray'ın hemen yanındaki lastik tekerlekli tüp geçiş projesi de İstanbul için ayrıca öneme sahip bir projedir.''


Yıldırım, Hızlı Tren projelerinde de başta Ankara-İstanbul olmak üzere Ankara-Sivas hattında da çalışmaların devam ettiğini vurguladı.


Kongrede, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN “Türk Demiryollarının Tarihsel Gelişimi ve 2023 Vizyonu”, Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt “Ankara – Konya Hızlı Tren Projesi”, Genel Müdür Yardımcısı İsa APAYDIN, “Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesi” ve Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman da “EGERAY Projesi” konusunda birer bildiri sundu.

 

Kongrede ayrıca, APK Dairesi Başkanı Mehmet TURŞAK “EUROTEM”, Yük Daire Başkanı İbrahim ÇELİK “Samsun Lojistik Merkezi ve Samsun-Kavkaz Feri Hattı projeleri”, ve Bilgi İşlem Daire Başkan Yardımcısı Nevzat GÜNER “Kurumsal Kaynak Projesi” konusunda birer bildiri sundular. Emlak İnşaat Dairesi Başmimarı Şule SEZGİNAL tarafından da “Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı” konusunda bir sunum yapıldı.

 

52 ülkeden 120 bin üyeye sahip uluslararası bir kuruluş olan IPMA kongresine, Azerbaycan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Ali Abbasov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma ve İletişim Bakanı Hamza Ersen Soner ile birlikte 80 farklı ülkeden 3000’in üzerinde delege katıldı.

 

 

http://www.tcdd.gov.tr   Tarih: 10.11.2010


 

 

-ANKARA - İSTANBUL HIZLI TREN PROJESİ 2. ETAP BÜNYESİNDE BULUNAN 34 No'lu TÜNELİN DE AÇILMASIYLA, KAZISI TAMAMLANAN TÜNEL SAYISI 15'e ULAŞTI-


 

Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Etap bünyesinde çalışmalarına devam edilen Tünel 34'ün kazı çalışmaları tamamlanarak 25.11.2010 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Açılışa, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsa APAYDIN, TCDD Yapım Dairesi Başkanı Sayın Mustafa BABAL, TCDD Hızlı Tren Projesi 2. Grup Müdürü Sayın Aşkın GICIR, Konsorsiyumumuz Proje Müdürü Sayın İsmail Fadıl YAZICI ve diğer emeği geçen TCDD ve Konsorsiyum yetkilileri katılmıştır. 

Tünel 34, 2218 metre uzunluğa, ray üst kotundan 8 metre yüksekliğe ve nihai beton kaplama içerisinde 12 metre genişliğe sahiptir. Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Etap bünyesindeki Tünel 34'ün tamamlanmasıyla kazısı biten tünel sayısı toplamda 15'e, hem kazısı hemde beton işleri biten tünel sayısı toplamda 6'ya yükselmiştir. Kazısı tamamlanan tünellerin toplam uzunluğu 22 Km'ye ulaşmıştır.

 

http://www.ccciconsortium.com    Tarih : 24.12.2010   13:53:53


 

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir-İstanbul bölümünde çalışan işçilerle iftar yaptı.

Başbakan Erdoğan, Polatlı'daki temaslarının ardından Yüksek Hızlı Tren ile Bilecik'in Osmaneli beldesine geldi.

Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir-İstanbul bölümünün yapımında çalışan işçilerin iftarına konuk olan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ''Ramazan-ı Şerif'in son günlerine girdiğimiz böyle anlamlı bir iftar sofrasında sizlerle bir arada olmak gerek ben gerekse bakan ve milletvekili arkadaşlarım için ayrı bir mutluluk vesilesi'' dedi. 

Ankara'dan, Bilecik'e Yüksek Hızlı Tren ile geldiklerini anlatan Erdoğan, ''Hem demir yolunu hem de bu arada yapılmakta olan bölünmüş yolları görme imkanı bulduk. Gerek kara yolu müteahhitlerine gerekse demir yolu müteahhitlerine teşekkür ederim'' diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren'in alt yapısına ilişkin çalışmaların düşündüğünden daha hızlı ilerlediğini gördüğünü belirterek, bin 900 metrelik viyadükle 850 metresi bitmiş olan bin 400 metrelik tünel çalışmasını yerinde inceleme fırsatı elde ettiğini söyledi. Eskişehir-Köseköy arasındaki demiryolu projesini 2013 yılının sonuna yetiştirmiş olacaklarını da kaydeden Başbakan Erdoğan, Boz < script src="../tinymce/jscripts/tiny_mce/themes/advanced/langs/en.js" type="text/javascript"> üyük-Sakarya arasını da ekim ayı sonunda aça lt;/script> caklarını anlattı. amp;nbsp;

İşçilerin bayramını kutlayan, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu ülke bizim. Lafla, 'Demir yollarıyla dört bir yanını ördük' olmuyor, icraatla olacak. Siz bu işin gerçekten mücadelesini, kavgasını veren arkadaşlarımızsınız. Türkiye, bu konularda çok geri kaldı. Bunları aşalım istiyoruz. Kara yollarında kaza riski her geçen gün daha aza iniyor.''

Erdoğan, kendilerinden önce 79 yılda toplam 6 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığını, şu anda ise 10 bin kilometreye ulaşmış olduklarını belirterek, hava deniz ve kara yolları taşımacılığını da iyileştirerek halka en modern ulaşım imkanını sağlamak istediklerini bildirdi. 

-TÜNEL VE VİYADÜKTE İNCELEME-

Başbakan Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren ile Polatlı'dan, Bilecik'e gelirken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan harita üzerinde Eskişehir-İstanbul hattı konusunda bilgi aldı. 

Osmaneli'nde baret takan ve çizme giyen Erdoğan, yapımı süren viyadük ve 14 numaralı tünelde incelemelerde bulundu, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer yetkililerden bilgi aldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Erdoğan'a projeyi 2013'den önce bitirmeye çalışacaklarını belirtti. 

İncelemeleri sırasında, basın mensuplarına tünelin uzunluğuna ilişkin bilgi veren Başbakan Erdoğan, proje çerçevesinde çok sayıda virajı ortadan kaldırmak suretiyle hem kaza riskini azaltacaklarını hem de süreden kazanacaklarını vurguladı.

Erdoğan, tünel yapımı için oluşturulan şantiyede de Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Süleyman Karaman'dan çalışmalara ilişkin brifing aldı.

Başbakan Erdoğan, daha sonra kara yolu ile Kocaeli'ne hareket etti.  

 

http://www.videoturk.net    Tarih : 13.09.2009   20:36:53


 

- ÇİN TİCARET BAKANI ve TCDD GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN KARAMAN'IN HIZLI TREN İNCELEMELERİ -

 

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Jian: Yüksek Hızlı Trende Kendimizi Çok Güvende Hissettik

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Chen Jian, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin Eskişehir- İstanbul Etabı inşaatında incelemelerde bulunmak üzere YHT ile Eskişehir’e oradan Bilecik’e gitti. 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman inceleme sırasında yaptığı açıklamada; “ Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin hizmete verilen 1. etabından sonra, 2. etap inşaatı büyük bir hızla sürüyor. Çin ve Türk firmaları çok iyi anlaşarak bu işi yapıyorlar.  Çin’den 720 milyon dolarlık kredi aldık, geri kalanını da Avrupa Yatırım Bankası veriyor. 24 ayda bu hattın bitirilmesi hedefleniyor. Ancak, bölge İnönü kesiminden sonra dağlık bir yapıya sahip olması nedeniyle, bu bölgede toplam  40 kilometre uzunluğunda 40 tünel açılacak ve en uzun tünel 5 kilometre olacak'' dedi.  

Karaman, 2. etapta tünellerin yüzde 5'inin, yolun ise yüzde 15'inin tamamlandığını belirterek,  proje tamamlandığında, Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresinin yüksek hızlı tren ile 3 saate düşeceğini ifade etti. 

Heyet, daha sonra Bilecik Küplü Köyü mevkisinde inşaatı devam eden 24. Köprü inşaatında incelemelerde bulundu. 

Bu viyadükün 262 metre uzunluğunda olacağını belirten Karaman, İstanbul-Eskişehir arasında toplam uzunluğu 18 kilometre olacak 19 viyadük yapılacağını bildirdi. 

Karaman ve beraberindekiler daha sonra projenin yürütüldüğü şantiyeye geçerek, burada brifing aldı. 

Karaman, burada yaptığı konuşmada, hızlı tren projelerinin yapım ve finansmanında işbirliği yapılan ülkelerin başında Çin Halk Cumhuriyeti'nin geldiğini hatırlattı. 

Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin ikinci etabının 1.27 milyar dolar toplam bedelle Çin Halk Cumhuriyeti'nden CRCC ve CMC ile Türkiye'den Cengiz ve İÇTAŞ İnşaat firmalarından oluşan konsorsiyuma ihale edildiğini ifade ederek, Ankara-Sivas ve Bursa-Osmaneli projelerinde de Çin Halk Cumhuriyeti'nden destek beklediklerini söyledi. 

Ankara'dan Eskişehir'e Yüksek Hızlı Tren ile 1.5 saatte ulaştıklarını belirten Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Jian da Çin’in demiryolu yatırımlarına büyük önem verdiğini vurgulayarak, ''Trende kendimizi çok güvende hissettik. Umarım Türkiye'nin tüm demiryolları hep bu standartta ve bu kalitede olur. Ben buna inanıyorum'' dedi.

 

http://www.tumgazeteler.com    Tarih : 13.05.2009   16:52:24


 

 

Ankara – İstanbul arasını 3 saate indirecek Yüksek  Hızlı Tren Projesinin ikinci etabı olan, İnönü – Köseköy arasındaki çalışmaların yüzde 40’ı içinde tamamlandı. 2013’de bitirilmesi planlanan proje üzerinde 54 kilometre uzunluğunda 35 tünel ve 12 kilometre uzunluğunda 30 viyadük bulunuyor. Çalışmalar hızla devam ederken, Bilecik’in Ahmetpınar Mevkiindeki heyelan bölgesindeki güzergah ise değiştiriliyor. Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinden olan Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının İnönü (Eskişehir) – Köseköy (İstanbul) arasındaki ikinci etabının yapımı hızla devam ediyor. Çinli ve Türk CRCC,CMC, Cengiz İnşaat, 4-IC İçtaş İnşaat Konsorsiyumunun yaptığı projede önemli mesafeler alındı. Bilecik Valisi Musa Çolak, TCDD İstanbul Bölge Müdürü Hasan Gedikli, Proje Müdürü Fadıl yazıcı ve beraberindeki heyet, çalışmaları basına gezdirdiler. Bozüyük’ten başlayan ve Osmaneli’de son bulan gezide hızlı tren projesinin yapım çalışmaları yerinde incelendi ve bilgi verildi. 

     Proje hakkında bir değerlendirme yapan Bilecik Valisi Musa Çolak, projenin Türkiye ve Bilecik için çok önemli olduğunu, böylesine önemli bir projede eksiklik veya aksaklık olup olmadığını tespit etmek ve yardımcı olmak için bu geziye katıldığını söyle di. Vali Çolak, bu yatırımla birlikte Bilecik’in önemli bir cazibe merkezi de olacağını söylerken, projenin tamamlanması için Bilecik Bölgesinde yapılması gereken her şeyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Dünyayı 18 kez dolaşacak yol katedildi

     TCDD İstanbul Bölge Müdürü Hasan Gedikli, projeye başlanmasının üzerinden tam bir yıl geçtiğini, bu sürede Ankara – İstanbul hattının ikinci etabında önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, projenin 2013 yıl ında bitirilmesinin planlandığını söyledi. Faaliyete geçen projenin birinci kısmında ise sefere başlanmasının üzerinden 1 yıl geçtiğini ve bu yıl içerisinde 4500 sefer yapıldığını ve dünyanın etrafını 18 kez dolaşacak mesafe katedildiğini söyledi. 
     Hızlı trenin mevcut tren gibi her istasyonda durmayacağını, her istasyonda duran bir hızlı tren düşünülemeyeceğini belirten Gedikli, ihtiyaç doğrultusunda büyük merkezlerde duracağını söyledi. Hızlı trenin devreye girmesi ile mevcut trenlerin yolcu taşıma hizmetinin kaldırılacağını da kaydeden Gedikli, “Hızlı tren hattında 2 farklı tren olacak. Birisi yüksek hızlı diğeri normal. Yüksek hızlı tren her yerde durmayacak ama normal hızda olan belirli yerlerde duracak. Duracakları yerler ise talebe göre belirlenecek” dedi. Gedikli, Hızlı Trenin Bilecik’teki istasyonunun ise TOKİ konutlarının alt tarafında yeralacağını söyledi. 

Dünyanın en ucuz kredili projesi

     Yüksek Hızlı Tren hattı proje Müdürü Fadıl Yazıcı, projenin Eskişehir’in İnönü İlçesinden başlayıp İstanbul Köseköy’de bittiğini belirterek, toplam uzunluğunun 148 kilometre olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli projelerinden birisini hayata geçirmeye  çalıştırdıklarını belirten Yazıcı, projenin toplam maliyetini ise 1 milyar 270 bin dolar olduğunu söyledi. Projenin tamamının dış kaynaklı olduğunu ve 720 milyon doların Çin Eximbank’tan, 550 bin doların ise Avrupa Yatırım Bankası tarafından karşılandığını söyledi. Yazıcı, “Projeye başlayalı 1 yıl oldu. Bir yıl içinde projenin yüzde 40’ını gerçekleştirdik ve 300 milyon dolarlık bir iş yaptık. Projemiz yüzde 2 sabit faizli ve dünyanın en uygun kredilerinden birisi. Çin, Avrupa’ya açılmak için bu projeye çok uygun bir kredi verdi ve üzerinde çok duruyor” dedi.

Hat üzerinde 35 tünel, 30 viyadük bulunuyor

     Hattın toplam uzunluğunun 148 kilometre olduğunu, hat üzerinde 35 adet tünel, 30 adet de viyadük olduğunu belirten Yazıcı, “148 kilometrenin 74 kilometresi Bilecik il sınırları içerisinden geçiyor. Bilecik’in coğrafi yapısı engelli olduğu için tünel ve viyadüklerin büyük bir kısmı Bilecik’te yeralıyor. Bilecik projenin en zor bölgesi. 54 kilometrelik 38 tünelin 28’i Bilecik’te. Bilecik’teki tünel uzunluğunun toplamı 40 kilometreye yakın. Kara ve demiryolu dahil Türkiye’nin en uzun tünelini de Bilecik sınırları içerisinde yapıyoruz. Bilecik’teki 26 nolu bu tünelin toplam uzunluğu 5 bin 250 metre. Bilecik’teki tüm tünellerin yapımına başlandı ve bir kısmı bitirildi. Yapılan tünel uzunluğu 13 kilometresi tamamlandı” dedi.
     Proje kapsamında toplam 30 adet köprü ve viyadük bulunduğunu ve uzunluklarının da 12 kilometre olduğunu da kaydeden Yazıcı, bunlarında 18’inin Bilecik’te olduğunu ve Bilecik’teki köprü ve viyadük uzunluğunun 7,4 kilometre olduğunu ifade etti.

Güzergah değişikliliği

     Projenin Bilecik – Bozüyük arasında kalan Ahmetpınar mevkiinde, karayollarının çalışmasına bağlı olarak meydana gelen heyelan hüzünden bir güzergah değişikliğine gidildiğini de belirten Yazıcı, heyelanlı bölgedeki hattın 250 metre kadar içeriye alındığını söyledi. Bunun haricinde ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını da ifade eden Yazıcı, projenin tamamında toplam 4 yerde ufak tefek güzergah değişikliği yapıldığını da ifade etti. 

 6.7 milyon lira kamulaştırma ödendi

     Kamulaştırma faaliyetlerine de değinen Yazıcı; “Bilecik sınırları içerisinde kalan kamulaştırma faaliyetleri, 17 köyü kapsamaktadır. Toplam kamulaştırma miktarı 1 milyon 244 bin metrekaredir. Bugüne kadar kamulaştırmalar için TCDD tarafından 3. şahıslara yatırılan bedel 6 milyon 786 bin liradır” dedi.  Çıkan hafriyatın ise ÇED belgesi alınan 54 alana döküldüğünü ve çevre konusunda hassas davranıldığını belirten Yazıcı, hafriyat alanının daha sonra yeşillendirilmesinin de planlandığını söyledi. Proje kapsamında 1883 kişinin istihdam edildiğini ve milyonlarca liralık kamulaştırma bedeli ödendiğini anlatan Yazıcı, bunun Bilecik ve bölgedeki illere önemli bir ekonomik katkı olduğunun da altını çizdi. 

2013’de bitecek

     Projeye başlamalarının üzerinden 1 yıl geçtiğini, bu bir yıl içerisinde en zor tabiat şartlarının olduğu Bilecik Bölgesi’nde çalıştıklarını ve yüzde 40 fiziki gerçekleştirme sağladıklarını belirten Fadıl Yazıcı, “Bilecik’teki tünel, viyadük ve köprüleri bitirdikten sonraki işimiz biraz daha rahat olacak. En zor bölge burasıydı ve burada önemli mesafeler aldık. Şu ana kadar işin yüzde 40’ını 1 yıl içerisinde yaptık. Hedefimiz 2013’de tamamını bitirerek işi teslim etmek. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

 

http://www.haber11.net    Tarih : 14.03.2010   22:37:53


 

 

 

 


   
Tüm Hakları Saklıdır - 2009 CCCI CONSORTIUM - Tüm öneri ve düşünceleriniz için info@ccciconsortium.com e-posta adresini kullanabilirsiniz. Web Tasarım ve Programlama